Vicor Corporation V72A15H400BG
V72A15H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A15H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15H400BG.pdf
Availability of V72A15H400BG
QUANTITY
V72A15H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15H400BG
Internal Part NumberEIS-V72A15H400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15H400BG
Related LinksV72A15, V72A15H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15H400BG Details Description
Related parts for V72A15H400BG
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 11POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050" STR PCB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.83"L X 6.2"W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf