Yageo RL1206JR-070R03L
RL1206JR-070R03L picture photo
Mfg. Part Number
RL1206JR-070R03L
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RL1206JR-070R03L.pdf
Availability of RL1206JR-070R03L
QUANTITY
RL1206JR-070R03L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1206JR-070R03L
Internal Part NumberEIS-RL1206JR-070R03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±1200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1206JR-070R03L
Related LinksRL1206JR, RL1206JR-070R03L Datasheet, Yageo Distributor
RL1206JR-070R03L Details Description
Related parts for RL1206JR-070R03L
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.6A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.12 OHM 300W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X17.5MM SUPERGRIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf