Vicor Corporation V72A15M400BG
V72A15M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A15M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15M400BG.pdf
Availability of V72A15M400BG
QUANTITY
V72A15M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15M400BG
Internal Part NumberEIS-V72A15M400BG
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15M400BG
Related LinksV72A15, V72A15M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15M400BG Details Description
Related parts for V72A15M400BG
CONN HEADER 23POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMH6514 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE ASSY QSFP+ 14G 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf