Vicor Corporation V72A24C400BG
V72A24C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A24C400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24C400BG.pdf
Availability of V72A24C400BG
QUANTITY
V72A24C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24C400BG
Internal Part NumberEIS-V72A24C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24C400BG
Related LinksV72A24, V72A24C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24C400BG Details Description
Related parts for V72A24C400BG
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 12DFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC HIGH-SIDE DVR HS HV 8-MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RPS12T datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf