Vicor Corporation V72A24E400BS3
V72A24E400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A24E400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24E400BS3.pdf
Availability of V72A24E400BS3
QUANTITY
V72A24E400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24E400BS3
Internal Part NumberEIS-V72A24E400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24E400BS3
Related LinksV72A24, V72A24E400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24E400BS3 Details Description
Related parts for V72A24E400BS3
GRIP 1" .875-1.000" STR MALE datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,YLW,RED,RED datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 309 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf