Vicor Corporation V72A28C400BF
V72A28C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V72A28C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28C400BF.pdf
Availability of V72A28C400BF
QUANTITY
V72A28C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28C400BF
Internal Part NumberEIS-V72A28C400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28C400BF
Related LinksV72A28, V72A28C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28C400BF Details Description
Related parts for V72A28C400BF
CONN HEADER 26POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED BLUE 3M datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
MEMORY CARD STANDARD SD 4GB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 31 OHM 2000MA 1206 datasheet.pdf