Vicor Corporation V72A28E400B
V72A28E400B picture photo
Mfg. Part Number
V72A28E400B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28E400B.pdf
Availability of V72A28E400B
QUANTITY
V72A28E400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28E400B
Internal Part NumberEIS-V72A28E400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28E400B
Related LinksV72A2, V72A28E400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28E400B Details Description
Related parts for V72A28E400B
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 60 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO262-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 19POS SKT datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 12A datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW 3DFN datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 562 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf