Vicor Corporation V72A36E400BS3
V72A36E400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36E400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36E400BS3.pdf
Availability of V72A36E400BS3
QUANTITY
V72A36E400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36E400BS3
Internal Part NumberEIS-V72A36E400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36E400BS3
Related LinksV72A36, V72A36E400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36E400BS3 Details Description
Related parts for V72A36E400BS3
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
IC RF TRANSCEIVER 2.4GHZ 32-QFN datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC DIP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
BOARD REF ML610Q408/P datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf