Vicor Corporation V72A36T400BG2
V72A36T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36T400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36T400BG2.pdf
Availability of V72A36T400BG2
QUANTITY
V72A36T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36T400BG2
Internal Part NumberEIS-V72A36T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36T400BG2
Related LinksV72A36, V72A36T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36T400BG2 Details Description
Related parts for V72A36T400BG2
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DC 480V 5A AC OUT SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET .300A 600V datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 2500W datasheet.pdf