Vicor Corporation V72A3V3C264BG
V72A3V3C264BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3C264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3C264BG.pdf
Availability of V72A3V3C264BG
QUANTITY
V72A3V3C264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3C264BG
Internal Part NumberEIS-V72A3V3C264BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3C264BG
Related LinksV72A3V, V72A3V3C264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3C264BG Details Description
Related parts for V72A3V3C264BG
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM TH datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSEMBLY datasheet.pdf
M801 14C 14#16 PIN PLUG OM datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 5000MA DIMMABLE datasheet.pdf