Vicor Corporation V72A3V3C264BL3
V72A3V3C264BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3C264BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3C264BL3.pdf
Availability of V72A3V3C264BL3
QUANTITY
V72A3V3C264BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3C264BL3
Internal Part NumberEIS-V72A3V3C264BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3C264BL3
Related LinksV72A3V3, V72A3V3C264BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3C264BL3 Details Description
Related parts for V72A3V3C264BL3
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 100V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CYCLE START datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf