Vicor Corporation V72A3V3E264BN3
V72A3V3E264BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3E264BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3E264BN3.pdf
Availability of V72A3V3E264BN3
QUANTITY
V72A3V3E264BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3E264BN3
Internal Part NumberEIS-V72A3V3E264BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3E264BN3
Related LinksV72A3V3, V72A3V3E264BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3E264BN3 Details Description
Related parts for V72A3V3E264BN3
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 5V DIP SGL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf