Vishay/Dale RNC55J2741BSRE6
RNC55J2741BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2741BSRE6
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2741BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2741BSRE6
QUANTITY
RNC55J2741BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2741BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2741BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2741BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2741BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2741BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2741BSRE6
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 120 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MLX90316-DC datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
PNEU FITTING datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf