Vicor Corporation V72A48E400B3
V72A48E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A48E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48E400B3.pdf
Availability of V72A48E400B3
QUANTITY
V72A48E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48E400B3
Internal Part NumberEIS-V72A48E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48E400B3
Related LinksV72A48, V72A48E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48E400B3 Details Description
Related parts for V72A48E400B3
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 30"W datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 12 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf