Vicor Corporation V72A48E400BG
V72A48E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A48E400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48E400BG.pdf
Availability of V72A48E400BG
QUANTITY
V72A48E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48E400BG
Internal Part NumberEIS-V72A48E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48E400BG
Related LinksV72A48, V72A48E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48E400BG Details Description
Related parts for V72A48E400BG
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W SMBJ datasheet.pdf
FUEL INJ ASSY RCPT 2CKT BLK OPTD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 7SIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.9NH 1.42A 69 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA3 1CH 20TQFN datasheet.pdf
MICRO 9C P 48" YEL FLOAT datasheet.pdf
220UF 450V 35X30MM 105C 5000H datasheet.pdf