Vicor Corporation V72A48M400BN2
V72A48M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A48M400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48M400BN2.pdf
Availability of V72A48M400BN2
QUANTITY
V72A48M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48M400BN2
Internal Part NumberEIS-V72A48M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48M400BN2
Related LinksV72A48, V72A48M400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48M400BN2 Details Description
Related parts for V72A48M400BN2
IC ENCORE MCU FLASH 64K 64LQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .025 OHM 3W 5% datasheet.pdf
BOX PBT S11 FUSE RELAY ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSHRINK RW-16-1/2-0-SP 1=60M datasheet.pdf
IMPACT 85 DC 3X8 GR SN datasheet.pdf
MCVR 1 5/ 2-ST-3 81 CN2 BD2X50 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 14.5A 3.8 MOHM datasheet.pdf