Vicor Corporation V72A48T400BG2
V72A48T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A48T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48T400BG2.pdf
Availability of V72A48T400BG2
QUANTITY
V72A48T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48T400BG2
Internal Part NumberEIS-V72A48T400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48T400BG2
Related LinksV72A48, V72A48T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48T400BG2 Details Description
Related parts for V72A48T400BG2
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.3A 24V OUT SIP VERT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf