Vicor Corporation V72A48T400BG2
V72A48T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A48T400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48T400BG2.pdf
Availability of V72A48T400BG2
QUANTITY
V72A48T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48T400BG2
Internal Part NumberEIS-V72A48T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48T400BG2
Related LinksV72A48, V72A48T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48T400BG2 Details Description
Related parts for V72A48T400BG2
FIXED IND 680UH 113MA 9.4 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DMP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf