Vicor Corporation V72A5C300BL3
V72A5C300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5C300BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5C300BL3.pdf
Availability of V72A5C300BL3
QUANTITY
V72A5C300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5C300BL3
Internal Part NumberEIS-V72A5C300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5C300BL3
Related LinksV72A5C, V72A5C300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5C300BL3 Details Description
Related parts for V72A5C300BL3
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CHROME XC 1/2" SILVER 80' datasheet.pdf
CONN HEADER BP 140POS 10COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 4A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA16 M20 datasheet.pdf
HDM SMPO110F180FT datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM COOL WHITE COB datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf