Vicor Corporation V72A5M300BF2
V72A5M300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5M300BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5M300BF2.pdf
Availability of V72A5M300BF2
QUANTITY
V72A5M300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5M300BF2
Internal Part NumberEIS-V72A5M300BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5M300BF2
Related LinksV72A5M, V72A5M300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5M300BF2 Details Description
Related parts for V72A5M300BF2
IC REG LDO 12V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR 6.8UH MULTIWIND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
SMARTCARD CNR L26 BEZEL datasheet.pdf
HDM BP ST3.5 30 SAU GF 72CKT datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf