Vicor Corporation V72A5T300B2
V72A5T300B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5T300B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5T300B2.pdf
Availability of V72A5T300B2
QUANTITY
V72A5T300B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5T300B2
Internal Part NumberEIS-V72A5T300B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5T300B2
Related LinksV72A5, V72A5T300B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5T300B2 Details Description
Related parts for V72A5T300B2
DIP CABLE - CDP40G/AE40G/X datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 2GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CC1100 950MHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 3W 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
UT 6-TG P/P BU datasheet.pdf
PIDG R 22-16 5MM TAPE datasheet.pdf