Vicor Corporation V72B12H250BG3
V72B12H250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B12H250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V72B12H250BG3.pdf
Availability of V72B12H250BG3
QUANTITY
V72B12H250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B12H250BG3
Internal Part NumberEIS-V72B12H250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B12H250BG3
Related LinksV72B12, V72B12H250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B12H250BG3 Details Description
Related parts for V72B12H250BG3
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC ADAPTER FOR A740 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SR130DD00, 24VDC, 2 SETS OF 3 OU datasheet.pdf
FAA/PMA LAMP datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf