Vicor Corporation V72B15E250BG
V72B15E250BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B15E250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15E250BG.pdf
Availability of V72B15E250BG
QUANTITY
V72B15E250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15E250BG
Internal Part NumberEIS-V72B15E250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15E250BG
Related LinksV72B15, V72B15E250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15E250BG Details Description
Related parts for V72B15E250BG
CONN CARD EXTEND 70POS 1MM datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 40VQFN datasheet.pdf
MODEM V.34 SUPER G3 DID FAX datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT SILVER 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 206/15 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SMA STRT JACK-PLUG RG-174 .25M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 320W datasheet.pdf