Vicor Corporation V72B15E250BS3
V72B15E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B15E250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15E250BS3.pdf
Availability of V72B15E250BS3
QUANTITY
V72B15E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15E250BS3
Internal Part NumberEIS-V72B15E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15E250BS3
Related LinksV72B15, V72B15E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15E250BS3 Details Description
Related parts for V72B15E250BS3
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
IC FPGA 942 I/O 1704BGA datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 525NM 14V datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
OSC XO PROGRAMMABLE LVPECL SMD datasheet.pdf
121003-0927 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf