Vicor Corporation V72B24C250BF
V72B24C250BF picture photo
Mfg. Part Number
V72B24C250BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24C250BF.pdf
Availability of V72B24C250BF
QUANTITY
V72B24C250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24C250BF
Internal Part NumberEIS-V72B24C250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24C250BF
Related LinksV72B24, V72B24C250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24C250BF Details Description
Related parts for V72B24C250BF
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 800V 200A TO200AB datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf