Vicor Corporation V72B24C250BS
V72B24C250BS picture photo
Mfg. Part Number
V72B24C250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24C250BS.pdf
Availability of V72B24C250BS
QUANTITY
V72B24C250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24C250BS
Internal Part NumberEIS-V72B24C250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24C250BS
Related LinksV72B24, V72B24C250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24C250BS Details Description
Related parts for V72B24C250BS
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA SP-NO 8-SMD datasheet.pdf
RES 147 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf