Vicor Corporation V72B24E250BN2
V72B24E250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B24E250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24E250BN2.pdf
Availability of V72B24E250BN2
QUANTITY
V72B24E250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24E250BN2
Internal Part NumberEIS-V72B24E250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24E250BN2
Related LinksV72B24, V72B24E250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24E250BN2 Details Description
Related parts for V72B24E250BN2
BIT HEX TR 6MM 0.98" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN FIBER FDDI PLUG DUPLX 128UM datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 8X24X3" 5A MED datasheet.pdf
RES .5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 10 V datasheet.pdf