Vicor Corporation V72B24M250BN3
V72B24M250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B24M250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24M250BN3.pdf
Availability of V72B24M250BN3
QUANTITY
V72B24M250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24M250BN3
Internal Part NumberEIS-V72B24M250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24M250BN3
Related LinksV72B24, V72B24M250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24M250BN3 Details Description
Related parts for V72B24M250BN3
CONN RCPT .100" 17POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 200POS DDR2 SO DIMM datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 532 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf