Vicor Corporation V72B28M250B2
V72B28M250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28M250B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28M250B2.pdf
Availability of V72B28M250B2
QUANTITY
V72B28M250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28M250B2
Internal Part NumberEIS-V72B28M250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28M250B2
Related LinksV72B28, V72B28M250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28M250B2 Details Description
Related parts for V72B28M250B2
BOOT FULL TOGGLE 1/4-40NS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SGL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
Modulator & 400 kHz to 625 kHz 16-Bit ADC IC datasheet.pdf