Vicor Corporation V72B28T250BG
V72B28T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B28T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28T250BG.pdf
Availability of V72B28T250BG
QUANTITY
V72B28T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28T250BG
Internal Part NumberEIS-V72B28T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28T250BG
Related LinksV72B28, V72B28T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28T250BG Details Description
Related parts for V72B28T250BG
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT963 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 260 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf