AVX Corporation AQ12EM120FAJBE
AQ12EM120FAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM120FAJBE
Brief Description
CAP CER 12PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM120FAJBE.pdf
Availability of AQ12EM120FAJBE
QUANTITY
AQ12EM120FAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM120FAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM120FAJBE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM120FAJBE
Related LinksAQ12EM1, AQ12EM120FAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM120FAJBE Details Description
Related parts for AQ12EM120FAJBE
CONN FFC 10POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
IC UART FIFO USB QUAD 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.4MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
3300UF 420V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf