Vicor Corporation V72B28T250BG3
V72B28T250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28T250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28T250BG3.pdf
Availability of V72B28T250BG3
QUANTITY
V72B28T250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28T250BG3
Internal Part NumberEIS-V72B28T250BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28T250BG3
Related LinksV72B28, V72B28T250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28T250BG3 Details Description
Related parts for V72B28T250BG3
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
VIDEO INSPECTION SYST ZOOM 7000 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 148-155MHZ BNX datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf