Vicor Corporation V72B36E250BL3
V72B36E250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B36E250BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V72B36E250BL3.pdf
Availability of V72B36E250BL3
QUANTITY
V72B36E250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B36E250BL3
Internal Part NumberEIS-V72B36E250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B36E250BL3
Related LinksV72B36, V72B36E250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B36E250BL3 Details Description
Related parts for V72B36E250BL3
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
THERMISTOR 28 OHM 145V PTC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 28-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 702V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.33MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf
8301-16 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
Connector Header 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 30W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf