Vicor Corporation V72B36M250BG2
V72B36M250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B36M250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V72B36M250BG2.pdf
Availability of V72B36M250BG2
QUANTITY
V72B36M250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B36M250BG2
Internal Part NumberEIS-V72B36M250BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B36M250BG2
Related LinksV72B36, V72B36M250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B36M250BG2 Details Description
Related parts for V72B36M250BG2
IC LOW RS-232 DRIVER/REC 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V SMD datasheet.pdf