Vicor Corporation V72B36M250BL3
V72B36M250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B36M250BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V72B36M250BL3.pdf
Availability of V72B36M250BL3
QUANTITY
V72B36M250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B36M250BL3
Internal Part NumberEIS-V72B36M250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B36M250BL3
Related LinksV72B36, V72B36M250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B36M250BL3 Details Description
Related parts for V72B36M250BL3
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 8.66"LX4.06"W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 260MW SOT723 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf