Vicor Corporation V72B3V3E100BG
V72B3V3E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B3V3E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V72B3V3E100BG.pdf
Availability of V72B3V3E100BG
QUANTITY
V72B3V3E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B3V3E100BG
Internal Part NumberEIS-V72B3V3E100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B3V3E100BG
Related LinksV72B3V, V72B3V3E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B3V3E100BG Details Description
Related parts for V72B3V3E100BG
CONN TERM MALE 14-20AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-33AWG .250 datasheet.pdf
SURGE VOLTAGE ARRESTER 4 CHAN datasheet.pdf
PLUG PRESSURE COMPENSATION datasheet.pdf
RES 0.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 100V NP0 0504 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 11A 125V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf