Vicor Corporation V72B3V3T100BL3
V72B3V3T100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B3V3T100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V72B3V3T100BL3.pdf
Availability of V72B3V3T100BL3
QUANTITY
V72B3V3T100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B3V3T100BL3
Internal Part NumberEIS-V72B3V3T100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B3V3T100BL3
Related LinksV72B3V3, V72B3V3T100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B3V3T100BL3 Details Description
Related parts for V72B3V3T100BL3
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC 16-BIT TRNSP LATCH 3ST 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf