Vicor Corporation V72B48C250BG
V72B48C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B48C250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V72B48C250BG.pdf
Availability of V72B48C250BG
QUANTITY
V72B48C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B48C250BG
Internal Part NumberEIS-V72B48C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B48C250BG
Related LinksV72B48, V72B48C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B48C250BG Details Description
Related parts for V72B48C250BG
IC DRVR DSPL LED SRL 16-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 300VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
LED COOL WHT DIFF 2MINI PLCC SMD datasheet.pdf
PROFINET NET INTERFACE MOD PARA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf