Vicor Corporation V72B48H250BG
V72B48H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B48H250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V72B48H250BG.pdf
Availability of V72B48H250BG
QUANTITY
V72B48H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B48H250BG
Internal Part NumberEIS-V72B48H250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B48H250BG
Related LinksV72B48, V72B48H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B48H250BG Details Description
Related parts for V72B48H250BG
RES SMD 0.1 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG YEL 2500' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER H016FTC1-1 datasheet.pdf
Connector Header 70 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 0.8MM SMD datasheet.pdf