Vicor Corporation V72B5C150B2
V72B5C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B5C150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5C150B2.pdf
Availability of V72B5C150B2
QUANTITY
V72B5C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5C150B2
Internal Part NumberEIS-V72B5C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5C150B2
Related LinksV72B5, V72B5C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5C150B2 Details Description
Related parts for V72B5C150B2
IC DAC QUAD V-OUT10BIT 3V 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 2008 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CIC TOP 12POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W datasheet.pdf