Vicor Corporation V72B5H150B2
V72B5H150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B5H150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5H150B2.pdf
Availability of V72B5H150B2
QUANTITY
V72B5H150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5H150B2
Internal Part NumberEIS-V72B5H150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5H150B2
Related LinksV72B5, V72B5H150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5H150B2 Details Description
Related parts for V72B5H150B2
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 4V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A TO252-3 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR HIP6019B datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
EMULATOR ADAPTER CARD PCI SPI525 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.852K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf