Vicor Corporation V72B5T150BN3
V72B5T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B5T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5T150BN3.pdf
Availability of V72B5T150BN3
QUANTITY
V72B5T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5T150BN3
Internal Part NumberEIS-V72B5T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5T150BN3
Related LinksV72B5T, V72B5T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5T150BN3 Details Description
Related parts for V72B5T150BN3
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SLEEVE EXPAND GRY 0.13"(3.2MM) datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.3V SC-82AB datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 994FCCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TRIAC 600V 3A datasheet.pdf