Vicor Corporation V72B8H150BL2
V72B8H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B8H150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V72B8H150BL2.pdf
Availability of V72B8H150BL2
QUANTITY
V72B8H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B8H150BL2
Internal Part NumberEIS-V72B8H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B8H150BL2
Related LinksV72B8H, V72B8H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B8H150BL2 Details Description
Related parts for V72B8H150BL2
CONN STRAIN RELIEF COVER 12POS datasheet.pdf
CABLE PRINT ADAPTER datasheet.pdf
EPOXY REMOVAL FILM 70MM DIA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A datasheet.pdf