Vicor Corporation V72B8M150BL3
V72B8M150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B8M150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V72B8M150BL3.pdf
Availability of V72B8M150BL3
QUANTITY
V72B8M150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B8M150BL3
Internal Part NumberEIS-V72B8M150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B8M150BL3
Related LinksV72B8M, V72B8M150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B8M150BL3 Details Description
Related parts for V72B8M150BL3
BRD SPT SNAP LOCK ADHESIVE 7/16" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 6-CHAN 20-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS522X datasheet.pdf
THERMOSTAT 20 DEG C N/O FASTON datasheet.pdf
HEAT SHRINK SLEEVE datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 50POS STR SMD datasheet.pdf