Vicor Corporation V72B8M150BS3
V72B8M150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B8M150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V72B8M150BS3.pdf
Availability of V72B8M150BS3
QUANTITY
V72B8M150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B8M150BS3
Internal Part NumberEIS-V72B8M150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B8M150BS3
Related LinksV72B8M, V72B8M150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B8M150BS3 Details Description
Related parts for V72B8M150BS3
VARISTOR 558V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM-I 15 YL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf