Vicor Corporation V72B8T150BG
V72B8T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B8T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V72B8T150BG.pdf
Availability of V72B8T150BG
QUANTITY
V72B8T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B8T150BG
Internal Part NumberEIS-V72B8T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B8T150BG
Related LinksV72B8, V72B8T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B8T150BG Details Description
Related parts for V72B8T150BG
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W T18 datasheet.pdf