Vicor Corporation V72C12E150B3
V72C12E150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C12E150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12E150B3.pdf
Availability of V72C12E150B3
QUANTITY
V72C12E150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12E150B3
Internal Part NumberEIS-V72C12E150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12E150B3
Related LinksV72C12, V72C12E150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12E150B3 Details Description
Related parts for V72C12E150B3
RELAY RF SPDT 500MA 3V datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PECL 32LQFP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf