Vicor Corporation V72C12T150BS
V72C12T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C12T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12T150BS.pdf
Availability of V72C12T150BS
QUANTITY
V72C12T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12T150BS
Internal Part NumberEIS-V72C12T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12T150BS
Related LinksV72C12, V72C12T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12T150BS Details Description
Related parts for V72C12T150BS
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 190POS .050 SMD datasheet.pdf