Vicor Corporation V72C15E150BG3
V72C15E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C15E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V72C15E150BG3.pdf
Availability of V72C15E150BG3
QUANTITY
V72C15E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C15E150BG3
Internal Part NumberEIS-V72C15E150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C15E150BG3
Related LinksV72C15, V72C15E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C15E150BG3 Details Description
Related parts for V72C15E150BG3
IC SUPERVSR MPU 4.65V ADJ 16SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50H/MC50M/MDM50H datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf