Vicor Corporation V72C24C150BN3
V72C24C150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C24C150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24C150BN3.pdf
Availability of V72C24C150BN3
QUANTITY
V72C24C150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24C150BN3
Internal Part NumberEIS-V72C24C150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24C150BN3
Related LinksV72C24, V72C24C150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24C150BN3 Details Description
Related parts for V72C24C150BN3
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC I/O PORT 14BIT ANLG 24DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
IC CLK GEN EMI REDUCTION 6TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2000V OUT 1.0MA 2-3W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 26POS datasheet.pdf